Opening – Limited Edition av Bertil Vallien, Kosta Boda (60 ex)
Opening är en exklusiv konstglasutgåva skapad av den legendariske formgivaren Bertil Vallien för Kosta Boda. Endast 60 exemplar finns tillgängliga, vilket gör detta verk till en verklig samlarpärla. Med sin karakteristiska sandgjutna teknik, djupa symbolik och mystiska uttryck bjuder Opening på en unik berättelse – en öppning mot det okända, mot inre och yttre världar.
Läs mer
Varje objekt är numrerat och signerat av konstnären, tillverkat med stor hantverksskicklighet i hyttan i Småland. Ett konstverk som väcker tankar, känslor och samtal – perfekt för dig som uppskattar samtida svenskt glas i sin mest konstnärliga form.
Ställ en fråga till oss om den här produkten
Är den belyst under
Är den belyst under på fotot?
Hej,
Tack för att du hör av dig.
Denna är helt ny och kommer in på lager nu i april.
Skulpturen är ej belyst. Bertil Vallien jobbar inte med belyst konstglas. Men om du vill addera ljus så hade jag rekommenderat sportlight.
Om du har några fler frågor eller funderingar så är det bara att höra av dig.
Vänliga hälsningar,
Johan
— Artglassvista svarade 2025-04-11.