ArtGlassVista
Kosta Boda Orrefors Orrefors
 
   
   
Valuta:
Storlek:
 
 
   

Bertil Vallien

Bertil Vallien har sedan 1960-talet varit en av de mest inflytelserika svenska formgivarna. Han har påverkat både estetiskt uttryck och infört nya idéer för produktion och individualisering av glaset. På 1980-talet införde han konceptet Artist Collection där föremålen tillverkades i flera exemplar men sedan gav konstnären sin touch till varje enskilt föremål. Konceptet drog ned tillverkningskostnaderna så att en bredare publik kunde nås. Samtidigt var varje föremål unikt vilket passade 1980-talets individualistiska tidsanda.
 
Bertil utbildade sig vid Konstfack i Stockholm och därefter i USA och Mexiko. Intressant kuriosa är att han på den tiden hette Wallin i efternamn men ändrade stavningen till Vallien då han i USA upptäckte att det fanns en svensk silversmed vid namn Wallin. Efter sin vistelse väster om Atlanten kom han till Kosta Boda. Där har sedan dess skapat ett otal bruksföremål som blivit försäljningssuccéer.
 
Bertil är upphovsman till Chateau, den mest sålda handgjorda glasservisen i världen (12 miljoner glas!). Som en sann försvarare av hantverket ville han skapa en serie som inte kunde tillverkas med hjälp av maskiner och han ville ta vara på den stora hantverksskicklighet som glasblåsarna besitter. Resultatet blev en servis med smäcker fot och optikblåsning. Att optiken skruvade sig var från början ett misstag. Det vackra misstaget togs till vara och blev ett av de mest älskade glasen i Kosta Bodas historia.
 
 
Förutom sitt arbete vid glasbruket har han även fått ett stort antal offentliga utsmyckningsuppdrag som inkluderar allt ifrån fartyg, sjukhus och byggnader i Sverige till svenska ambassaden i Washington DC i USA.
 
Bertils roll som konstnär är skiljd från hans roll som formgivare och problemlösare. Sin konstnärsroll har han också klarat med bravur, vilket den digra listan på utställningar och utmärkelser visar. Bertils verk har en stark internationell närvaro på museer världen över. För den som på resande fot vill se ett urval av det han skapat genom åren kan listan på dessa museer vara intressant:
 
Örebro Läns Konstmuseum
Nationalmuseum, Stockholm
Corning Museum of Glass, New York, USA
Röhsska Konstslöjdsmuseet, Göteborg
Everson Museum, Syracuse, USA
Victoria and Albert Museum, London
Smålands Museum, Växjö
Kung Gustav VI Adolfs samlingar, Stockholm
Norrköpings Museum, Norrköping
Musée des Arts Décoratifs, Paris
The Art Institute of Chicago, USA
Kunstmuseum, Düsseldorf, Tyskland
Hokkaido Museum of Modern Art, Japan
Ebeltoft Glasmuseum, Ebeltoft, Danmark
Yokohama Art Museum, Japan
Pilkington Glass Museum, Merseyside, England
Indianapolis Art Museum,Washington, USA
Trondheims Konstmuseum, Norge
Toledo Art Museum, Ohio, USA
Die Neue Sammlung, Museum für Angewandte Kunst, München, Tyskland
Museé des Arts Décoratifs, Lausanne, Schweiz
National Museum of Modern Art, Kyoto, Japan
Absolut Collection, N.J., USA
Art Gallery of Western Australia, Perth, Australien
Metropolitan Museum of Art, New York, USA
The Microsoft Art Collection, Seattle, W.A., USA
The JB Speed Art Museum, Louisville, USA
The Prescott Collection at First Centre, Seattle, USA
Tokyo Art Museum, Tokyo, Japan
Yokohama Art Museum, Yokohama, Japan
Detroit Art Institute, Detroit, USA
M.H. de Young Museum, San Fransisco, USA
Dayton Art Institute, Dayton, Ohio, USA
The Chrysler Museum of Norfolk, Virginia, USA
Vida Museum, Öland, Sverige
Museum fur Kunst und Gewerbe, Hamburg, Tyskland
The Mint Museum of Art and Design, Charlotte, N.C., USA
Racin Art Museum, Racin WA, USA
 
 
   



©2010 Copyright ArtGlassVista Sweden